Fundacja Edukacyjna "Perspektywy" potwierdza, że XLVII Liceum Ogólnokształcące im. Stanisława Wyspiańskiego w Warszawie jest wśród 1000 najlepszych liceów w Polsce sklasyfikowanych w Rankingu Liceów i Techników PERSPEKTYWY 2019 i przysługuje mu tytuł "Srebrnej Szkoły 2019".

 

8 czerwca w Centrum Promocji Kultury przy ul. Podskarbińskiej odbyła się gala rozdania nagród podczas pierwszej edycji Warszawskiego Konkursu Filmowego „Wyspian kręci” 2014/2015 zorganizowanego przez XLVII Liceum Ogólnokształcące im. S. Wyspiańskiego. Uroczystość tę uświetnił swą obecnością znakomity polski reżyser, Krzysztof Zanussi. Zanim jury konkursowe ogłosiło werdykt, mieliśmy okazję poznać historię kinematografii europejskiej, którą w formie spektaklu przybliżyli widzom uczniowie naszej szkoły. Po tej niezwykłej wędrówce po świecie kina, o swoim warsztacie pracy i przygodzie z filmem opowiedział nam p. Krzysztof Zanussi.

 Na konkurs wpłynęło 12 filmów z 4 warszawskich szkół ponadgimnazjalnych. Filmy oceniane były w 2 kategoriach: „Ukryte piękno codzienności” oraz „Świat widziany w krzywym zwierciadle”. Honorowym członkiem jury oraz jej przewodniczącym był p. Krzysztof Zanussi. W skład zespołu oceniającego nadesłane prace wchodziły również Magdalena Batog- nauczyciel bibliotekarz, Iwona Kulpa-Szustak – nauczyciel języka polskiego, Joanna Pudzianowska - nauczyciel wiedzy o kulturze oraz Małgorzata Serwatka – nauczyciel języka polskiego.

W kategorii „Świat widziany w krzywym zwierciadle” nie przyznano nagród i wyróżnień.

W kategorii „Ukryte piękno codzienności przyznano nagrody i wyróżnienia:

 I nagrodę w warszawskim konkursie filmowym „Wyspian kręci” zdobyły uczennice XLVII LO im. Stanisława Wyspiańskiego: Zofia Bednarek, Zuzanna Mazurek, Klaudia Sulewska, Joanna Taczalska, Paulina Węglarczyk.

Komisja konkursowa doceniła estetykę kadrów filmowych, trafne wykorzystanie motywu lustra i podwojenia postaci, oraz wrażliwość autorek pracy na otaczające nas problemy dnia codziennego.

 II nagrodę jury przyznało pracy uczniów XLVII LO im. Stanisława Wyspiańskiego. Są to:

Mikołaj Abu Zeneh, Aneta Gołoś, Julia Konarzewska, Karolina Kostrzewa, Monika Prokopczuk.

Komisja konkursowa doceniła w filmie postawę buntu i twórczych poszukiwań autorów, którzy zawarli w pracy bezkompromisową postawę wobec życia, tak charakterystyczną dla młodości. Na uwagę zasługują też walory techniczne filmu, interesujący montaż i świetne zdjęcia.

 III nagrodę zdobyły uczennice XLVII Liceum Ogólnokształcącego im. Stanisława Wyspiańskiego: Aleksandra Gołoś, Emilia Popielewska, Natalia Radziwonowicz.

Film w czasach kultury obrazkowej ukazuje wartość książki jako medium, które potrafi wpływać na postawy młodych ludzi, a także czaruje pięknymi zdjęciami planów filmowych.

 wyróżnienie

dla Emilii Miros i Eweliny Miros uczennic Technikum nr 2 z Oddziałami Integracyjnymi w Zespole Szkół nr 5 im. Stefana Kisielewskiego.

Jury wyróżniło film za wybór konwencji teledysku, a także za przedstawienie radości życia, beztroski w obcowaniu z naturą i sielskiej wizji świata zaprezentowanej przez autorki.

 

Serdecznie gratulujemy laureatom konkursu. Chcielibyśmy też podziękować nauczycielom, opiekunom, którzy przygotowali młodzież do konkursu, bowiem bez fachowej opieki i wsparcia nauczycieli nie byłby możliwy sukces uczniów. Dziękujemy też dyrektorom szkół za stworzenie odpowiednich warunków do rozwijania talentów filmowych, które być może zaowocują w przyszłości.

Pamiętajmy jednak o tym, że „Filmów nie robi się po to, żeby wygrywać festiwale, ale po to, żeby rozmawiać z ludźmi, opowiadać im jakąś historię”.

Dodała: Joanna Pudzianowska

 

Dziennik elektroniczny

Plan lekcji

Kalendarium

Logowanie

Pliki cookie ułatwiają świadczenie naszych usług. Korzystając z naszych usług, zgadzasz się na to, że używamy plików cookie.
Rozumiem Odmawiam