Fundacja Edukacyjna "Perspektywy" potwierdza, że XLVII Liceum Ogólnokształcące im. Stanisława Wyspiańskiego w Warszawie jest wśród 1000 najlepszych liceów w Polsce sklasyfikowanych w Rankingu Liceów i Techników PERSPEKTYWY 2019 i przysługuje mu tytuł "Srebrnej Szkoły 2019".

 

W tym roku odbywa się jubileuszowy, dwudziesty Festiwal Nauki. Przez 9 dni każdy zainteresowany nauką, niezależnie od wieku i wykształcenia może wziąć udział w wykładach i zajęciach laboratoryjnych  prowadzonych przez pracowników naukowych warszawskich szkół wyższych m.in. Uniwersytetu Warszawskiego  i Politechniki. Festiwal pokazuje osiągnięcia polskiej nauki w wielu dziedzinach badawczych.

Tematyka prezentowanych zagadnień i sposób ich przedstawiania dowodzą, że nauka jest wszędzie a ciekawość  jest siłą napędzającą do działania ,do zmiany i do rozwoju.

W sobotę, 24 września pięcioro uczniów naszego liceum, wzięło udział w prezentacjach i warsztatach na Wydziale Inżynierii Materiałowej Politechniki Warszawskiej. Tematyka zajęć była różnorodna. Obejmowała:

- zagadnienie biodrukowania tkanek i narządów – medycyna XXI wieku, przykład wykorzystywania w medycynie dorobku techniki, ważne dla pacjentów czekających na organy do przeszczepu i na regenerację ubytku tkanek;

- techniki świadomego kształtowania struktury materiałów metalicznych, uwzględniających cechy użytkowe przedmiotów wykonanych z tych materiałów;

- nowoczesne technologie obróbki materiałów.

W ramach zajęć uczniowie mieli okazję zobaczyć pracę drukarki 3D ,drukującej model ucha, spojrzeć w głąb struktury metalu za pomocą mikroskopu elektronowego i tomografu, zapoznać się z pracą nowoczesnej komory do obróbek jarzeniowych i zobaczyć świecenie plazmy.

Uczniowie dowiedzieli się również, że zachodzące w mikro skali procesy, prezentowane przez pracowników naukowych i studentów Politechniki Warszawskiej znajdują zastosowanie w przemyśle i medycynie.

 W przyszłym roku odbędzie się kolejny Festiwal Nauki. Warto o tym pamiętać. Bądźmy ciekawi.

 

                                                                                                                     Dodała: Anna Chojnowska

 

Dziennik elektroniczny

Plan lekcji

Kalendarium

Logowanie

Pliki cookie ułatwiają świadczenie naszych usług. Korzystając z naszych usług, zgadzasz się na to, że używamy plików cookie.
Rozumiem Odmawiam