Fundacja Edukacyjna "Perspektywy" potwierdza, że XLVII Liceum Ogólnokształcące im. Stanisława Wyspiańskiego w Warszawie jest wśród 1000 najlepszych liceów w Polsce sklasyfikowanych w Rankingu Liceów i Techników PERSPEKTYWY 2019 i przysługuje mu tytuł "Srebrnej Szkoły 2019".

 

16 września klasa 2E wraz z Wychowawczynią – Panią Profesor Małgorzatą Przybysławską oraz grupą tegorocznych maturzystów wybrała się do Muzeum Katyńskiego w Cytadeli Warszawskiej, aby spotkać się z ludźmi, którzy przeżyli zsyłkę na Syberię w 1940 roku i szczęśliwie powrócili do Polski po II wojnie światowej, a także z rodzinami ofiar zbrodni katyńskiej.

Poza tymi osobami w konferencji uczestniczył także policjant z Wydziału Kryminalnego. Opowiedział o badaniach nad listami, które polscy oficerowie wysłali do swoich rodzin tuż przed zbrodnią. W tym roku dokumenty te zostały odczytane.

Spotkanie wywarło na mnie ogromne wrażenie. Najbardziej ostatnia część konferencji, która polegała na opowieściach Sybiraków o rzeczywistości zesłania. Mówili, jak zdobywali jedzenie, jak sprzedawali zabrane z domu w pośpiechu rodzinne pamiątki, aby zdobyć jakiekolwiek środki do życia, jak pracowali budując w Rosji tory kolejowe (byli wtedy dziećmi!) oraz wreszcie - jak cudem zwyciężyli śmierć i wydostali się z syberyjskiej niewoli. Ciekawym wątkiem tych historii były wzmianki o pomocy niektórych Rosjan np. w ucieczce pociągiem z Syberii.  

 „Co nam dawało wolę życia, kiedy byliśmy tam sami, w strasznych warunkach? Wiara w Polskę, wiara, że mamy dokąd wracać.  Że miłość Boga do nas okaże się silniejsza od ludzkiej nienawiści.” – powiedziała Polka, która powróciła z Syberii. Tak, miłość zwyciężyła nienawiść.

 Dorota Bieńkowska 2E

Dziennik elektroniczny

Plan lekcji

Kalendarium

Logowanie

Pliki cookie ułatwiają świadczenie naszych usług. Korzystając z naszych usług, zgadzasz się na to, że używamy plików cookie.
Rozumiem Odmawiam