Fundacja Edukacyjna "Perspektywy" potwierdza, że XLVII Liceum Ogólnokształcące im. Stanisława Wyspiańskiego w Warszawie jest wśród 1000 najlepszych liceów w Polsce sklasyfikowanych w Rankingu Liceów i Techników PERSPEKTYWY 2019 i przysługuje mu tytuł "Srebrnej Szkoły 2019".

 

Przerażająca opowieść
Recenzja książki “Władca much” Williama Goldinga

Książka opowiada o dzieciach, które przeżyły katastrofę lotniczą i znalazły się na bezludnej wyspie. Są tu dzieci z różnych przedziałów wiekowych (na szczęście bez niemowlaków), które próbują przeżyć. I wszystko działoby się jak w “Robinsonie Crusoe”, gdyby nie natura ludzka. Młodzi ludzie z wyraźnymi charakterami… pojawiają się konflikty, kryzysy, kłótnie, pod koniec nawet tragedie.

“Władca much” to powieść paraboliczna i różnie można odczytywać symbolikę utworu. Dzieci przedstawione w książce ukazują przekrój archetypów ukształtowanych przez ówczesną cywilizację. Książka przedstawia nam możliwe zachowania człowieka w sytuacji ekstremalnej.

 Czytając, cały czas miałem nadzieję że skoro bohaterami są dzieci, to nie stanie się najgorsze. Najbardziej przerażająca była świadomość, że strach może wygrać z rozsądkiem.

Skupienie na dialogach, relacjach i zachowaniach pozwala czytelnikowi doświadczyć różnych zachowań ludzkich w sytuacji kryzysowej. Niełatwo jest pogodzić się z wiedzą o złu, które siedzi w każdym z nas.

Dlatego warto przeczytać “Władcę much”, żeby stać się trochę bardziej świadomym, żeby przeżyć horror. Książka jest tego warta. 

Oskar Lipiec

Dziennik elektroniczny

Plan lekcji

Kalendarium

Logowanie

Pliki cookie ułatwiają świadczenie naszych usług. Korzystając z naszych usług, zgadzasz się na to, że używamy plików cookie.
Rozumiem Odmawiam