Fundacja Edukacyjna "Perspektywy" potwierdza, że XLVII Liceum Ogólnokształcące im. Stanisława Wyspiańskiego w Warszawie jest wśród 1000 najlepszych liceów w Polsce sklasyfikowanych w Rankingu Liceów i Techników PERSPEKTYWY 2019 i przysługuje mu tytuł "Srebrnej Szkoły 2019".

 

PODRÓŻE PRZEZ ODURZONY UMYSŁ, CZYLI „NAGI LUNCH”
Recenzja książki „Nagi Lunch” Williama S. Burroughsa


   Wybierając książkę do recenzji, natrafiłam na intrygująco brzmiący tytuł „Nagi Lunch”. Tekst został stworzony przez Williama S. Burroughsa – przedstawiciela ruchu Beat Generation - w 1959r. w Tangerze. Jak się okazało owa pozycja książkowa to wręcz kanon tzw. Renesansu z San Francisco.
   
Gdybym miała opisać treść wyłącznie trzema wyrazami to byłyby one następujące: „gorszące wizje narkomana”. Tematyka książki oscyluje wokół wątków narkomanii, homoseksualizmu i nieuzasadnionej agresji. Dzieło podzielone jest na rozdziały, które stricte nie tworzą jednej konkretnej historii. Wszystkie są zatytułowane tak, by budzić skojarzenie z treścią w nim zawartą.  Autor nie stworzył żadnych logicznych ciągów przyczynowo-skutkowych w fabule. O ile w ogóle można stwierdzić obecność jakiejkolwiek spójnej fabuły. Motywy przypominają kalejdoskop, którego wątki czytelnik musi poukładać. Burroughs zatarł w swojej książce granicę między jawą a snem,  trzeźwością a odurzeniem, jednocześnie ukazał apokaliptyczne, dantejskie sceny.  Czytając, można poczuć się jak po spożyciu jakiegoś narkotyku. Jednakże w utworze zawiera się wiele refleksji o śmierci, życiu, uzależnieniu i roli człowieka w świecie. Nie zabrakło też czarnego humoru, który został okraszony niewybrednymi epitetami i slangowymi wyrażeniami, które sprawiły, że mimowolnie się uśmiałam.
            „Nagi Lunch” to książka kultowa, niestandardowa. 200 słów to zbyt mało by ująć choćby  cząstkę istoty utworu, a dodatkowo pomóc go zrozumieć…

Olga Samoraj, 1E


 

Dziennik elektroniczny

Plan lekcji

Kalendarium

Logowanie

Pliki cookie ułatwiają świadczenie naszych usług. Korzystając z naszych usług, zgadzasz się na to, że używamy plików cookie.
Rozumiem Odmawiam