Fundacja Edukacyjna "Perspektywy" potwierdza, że XLVII Liceum Ogólnokształcące im. Stanisława Wyspiańskiego w Warszawie jest wśród 1000 najlepszych liceów w Polsce sklasyfikowanych w Rankingu Liceów i Techników PERSPEKTYWY 2021 i przysługuje mu tytuł "Srebrnej Szkoły 2021".

 

Godziny pracy biblioteki

poniedziałek 8.30- 15.30
wtorek   8.30 - 14.30
środa  9.00 - 15.00
czwartek  8.30 - 15.00
piątek   8.30 - 15.00

 

Bibliotekarze
mgr Magdalena Batog
mgr Joanna Pudzianowska
e-mail: 47lobiblioteka@wp.pl

 


Konkurs plastyczny

TWÓRCZOŚĆ STANISŁAWA LEMA POD LUPĄ

https://roklema.pl/konkurs-plastyczny-tworczosc-stanislawa-lema-pod-lupa/


BEZPŁATNE E-BOOKI Z UTWORAMI STANISŁAWA LEMA NA POLONA.PL

Stanisław Lem, jeden z najlepiej znanych na świecie polskich pisarzy XX wieku, autor najpoczytniejszych i najczęściej tłumaczonych dzieł science-fiction na świecie, został ogłoszony jednomyślnie przez Sejm literackim patronem roku 2021. Biblioteka Narodowa udostępnia kilka jego utworów, wybranych w porozumieniu z synem pisarza. E-booki można bezpłatnie czytać online lub pobrać w formatach EPUB, MOBI i PDF z biblioteki cyfrowej polona.pl.


Fundacja Powszechnego Czytania zaprasza wszystkich do akcji #ZnajdzCzasNaCzytanie, w której zachęca do oderwania się od ekranów na rzecz książek.
Więcej informacji na stronie:
Na stronie akcji można między innymi:
Znaleźć listę książek, polecanych przez Fundację Edico i FPC
Pobrać bezpłatnie od Legimi książkę z kodem czasnaczytanie
Jeśli lubisz wyzwania – dołączyć do wyzwania 6/60

Darmowe lektury
Polona.pl

Lektury szkolne. Część 2. Szkoły ponadpodstawowe.

 https://polona.pl/collections/institutions/1/lektury-szkolne-czesc-2-szkoly-ponadpodstawowe,NTU0Njk1MzYwMjQ3Mzc0MTI0OQ/?sort=score%20desc

Kolekcja tematyczna zawierająca lektury, zarówno obowiązkowe jak i uzupełniające, znajdujące się domenie publicznej. Dostęp dla uczniów i nauczycieli jest darmowy i nie wymaga logowania w serwisie. Wszystkie publikacje dostępne są online oraz do pobrania   i wykorzystania na komputerach i urządzeniach mobilnych. Lektury prezentowane        w POLONIE posiadają warstwę tekstową pozwalającą na pełnotekstowe przeszukiwanie ich treści.

 Audiobooki lektur i klasyki literatury

https://polona.pl/items/?filters=category:audiobooks,public:1,hasTextContent:0

 Legimi

 Dzięki współpracy warszawskich Bibliotek Publicznych z serwisem Legimi – polską wypożyczalnią książek elektronicznych – czytelnicy mają do dyspozycji katalog ponad 60 000 e-booków. Możliwość wypożyczania mają wyłącznie posiadacze ważnych kart bibliotecznych warszawskich Bibliotek Publicznych. Kody udostępniane są drogą mailową lub telefoniczną.

 Wolne Lektury

Biblioteka internetowa, której zasoby dostępne są całkowicie za darmo. W jej zbiorach znajduje się 5571 utworów, w tym wiele lektur szkolnych zalecanych do użytku przez Ministerstwo Edukacji Narodowej, które trafiły już do domeny publicznej. Wszystkie dzieła  są odpowiednio opracowane – opatrzone przypisami, motywami i udostępnione w kilku formatach – HTML , TXT , PDF, EPUB, MOBI, FB2. W bibliotece znajduje się również kilkaset audiobooków, których można słuchać w formatach MP3 i Ogg Vorbis. Audiobooki są również dostępne w formacie DAISY dostosowanym do potrzeb osób słabowidzących, niewidomych oraz osób mających trudności z czytaniem. Z udostępnionych zasobów można korzystać również poprzez bezpłatną aplikację mobilną.

Lektury.gov.pl

Kolejna wirtualna biblioteka, w której uczniowie i nauczyciele znajdą wybrane tytuły z kanonu lektur szkolnych – nowele, opowiadania, dramaty, wiersze, poematy czy powieści.  Są wśród nich teksty obowiązkowe z programu podstawowego i rozszerzonego, jak również lektury uzupełniające.  Serwis otwiera uczniom dostęp do ponad 220 darmowych nagrań. Dedykowane są one w szczególności uczniom niemogącym korzystać z tradycyjnych książek, w tym niewidomym, dyslektykom, a także cierpiącym na epilepsję fotogenną.


Dnia 2 listopada rozpoczyna się kolejna edycja akcji promującej czytelnictwo „Upoluj swoją książkę", dzięki której uczniowie szkół średnich na terenie całego kraju będą mogli zupełnie za darmo przeczytać 12 bestsellerowych e-booków i audiobooków.
 W związku z przejściem szkół średnich na tryb pracy zdalnej przesyłamy plakat w wersji elektronicznej z kodem QR dającym dostęp do wszystkich książek od dnia 2 listopada br.

Japonia oczami sąsiadów – prof. Marcin Jacoby