Fundacja Edukacyjna "Perspektywy" potwierdza, że XLVII Liceum Ogólnokształcące im. Stanisława Wyspiańskiego w Warszawie jest wśród 1000 najlepszych liceów w Polsce sklasyfikowanych w Rankingu Liceów i Techników PERSPEKTYWY 2019 i przysługuje mu tytuł "Srebrnej Szkoły 2019".

 

Godziny pracy biblioteki

poniedziałek 8.30- 16.30
wtorek   9.00 - 14.00
środa  8.30 - 15.00
czwartek  8.30 - 16.30
piątek   9.00 - 15.30

 

Bibliotekarze
mgr Magdalena Batog
mgr Joanna Pudzianowska
e-mail: 47lobiblioteka@wp.pl

 


Statystyka wypożyczeń w roku szkolnym 2019/2020
 

Darmowe lektury
Dzięki współpracy warszawskich Bibliotek Publicznych z serwisem Legimi – polską wypożyczalnią książek elektronicznych – czytelnicy mają do dyspozycji katalog ponad 60 000 e-booków. Możliwość wypożyczania mają wyłącznie posiadacze ważnych kart bibliotecznych warszawskich Bibliotek Publicznych. Kody udostępniane są drogą mailową lub telefoniczną.


Polona.pl
-
https://bn.org.pl/aktualnosci/3931-bezplatne-e-booki-w-polonie.html

Wybór darmowych ebooków z kolekcji zbiorów Cyfrowej Biblioteki Narodowej. 

Wolne Lektury

Biblioteka internetowa, której zasoby dostępne są całkowicie za darmo. W jej zbiorach znajduje się 5571 utworów, w tym wiele lektur szkolnych zalecanych do użytku przez Ministerstwo Edukacji Narodowej, które trafiły już do domeny publicznej. Wszystkie dzieła są odpowiednio opracowane – opatrzone przypisami, motywami i udostępnione w kilku formatach – HTML , TXT , PDF, EPUB, MOBI, FB2. W bibliotece znajduje się również kilkaset audiobooków, których można słuchać w formatach MP3 i Ogg Vorbis. Audiobooki są również dostępne w formacie DAISY dostosowanym do potrzeb osób słabowidzących, niewidomych oraz osób mających trudności z czytaniem. Z udostępnionych zasobów można korzystać również poprzez bezpłatną aplikację mobilną.

 

Lektury.gov.pl

Kolejna wirtualna biblioteka, w której uczniowie i nauczyciele znajdą wybrane tytuły z kanonu lektur szkolnych – nowele, opowiadania, dramaty, wiersze, poematy czy powieści. Są wśród nich teksty obowiązkowe z programu podstawowego i rozszerzonego, jak również lektury uzupełniające.  Serwis otwiera uczniom dostęp do ponad 220 darmowych nagrań, których słuchać można np. w trakcie wykonywania obowiązków domowych czy jazdy autobusem. Dedykowane są one w szczególności uczniom niemogącym korzystać z tradycyjnych książek, w tym niewidomym, dyslektykom, a także cierpiącym na epilepsję fotogenną. 


 Olga Tokarczuk

Jedni widzą w jej książkach niezwykły talent do snucia historii, inni doceniają erudycyjne nawiązania do filozofii, psychologii czy religii, jeszcze inni dostrzegają, jak umiejętnie łączy wątki historyczne z elementami baśniowymi i magicznymi.[..] choć akcja jej powieści rozgrywa się w Polsce, to książki Tokarczuk są na tyle uniwersalne, że trafiają do czytelników na całym świecie. Jej powieści przetłumaczono na kilkadziesiąt języków, w tym na chiński czy hindi.

Pięć najważniejszych książek noblistki:

Prawiek i inne czasy (1996)

Dom dzienny, dom nocny (1998)

Bieguni (2007)

Prowadź swój pług przez kości umarłych (2009)

Księgi Jakubowe (2015)

Nogaś M., Szostak N., Wielki triumf Olgi Tokarczuk,

„Gazeta Wyborcza” 2019 nr 41


Kazuo Ishiguro laureatem literackiej Nagrody Nobla

Kazuo Ishiguro (ur. 1954), brytyjski pisarz japońskiego pochodzenia, jest autorem siedmiu powieści i jednego zbioru opowiadań:

„Pejzażu w kolorze sepii” (1982)

„Malarz świata ułudy” (1986)

„Okruchy dnia” (1989)

„Niepocieszony” (1995)

„Kiedy byliśmy sierotami” (2000)

„Nie opuszczaj mnie” (2005)

„Nokturny” (2009)

„Pogrzebany olbrzym” (2015)