Fundacja Edukacyjna "Perspektywy" potwierdza, że XLVII Liceum Ogólnokształcące im. Stanisława Wyspiańskiego w Warszawie jest wśród 1000 najlepszych liceów w Polsce sklasyfikowanych w Rankingu Liceów i Techników PERSPEKTYWY 2019 i przysługuje mu tytuł "Srebrnej Szkoły 2019".

 

XIV Konkurs Ortograficzny „Ortografia na medal” - eliminacje szkolne.

8 stycznia 2014 r. odbyły się szkolne eliminacje XIV Konkursu Ortograficznego „Ortografia na medal”. W konkursowych zmaganiach wzięły udział 24 osoby z klas: 1A, 1B, 1C, 1E, 1F, 2D, 3A, 3E i 3F.
Wbrew pozorom uczestnikom konkursu trudności nie sprawiły słowa z typowymi polskimi "haczykami", czyli u - ó, ż - rz, ch - h, lecz wyrazy złożone typu: nicnierobienie, okamgnienie, dwudziestkapiątka.
Długopisy zgrzytały również przy używanych często, ale chyba tylko w języku mówionym sformułowaniach ni stąd, ni zowąd; ot, tak; miszmasz.
A tak poza tym - wszyscy kochamy Internet, ale tylko nieliczni wiedzą, że... wyraz ten piszemy wielką literą :).

Internet jest nazwą własną konkretnej globalnej sieci komputerowej. Jednym ze źródeł wątpliwości co do pisowni tego słowa jest fakt, że Internet ma strukturę hierarchiczną i w konsekwencji laikom może się wydawać, że istnieje wiele "internetów". Drugą przyczyną wątpliwości jest utożsamianie Internetu z konkretnymi usługami dostępnymi w tej sieci, w szczególności z "wszechświatową pajęczyną", czyli WWW, lub też z usługą zapewnienia dostępu do Internetu. Takie postrzeganie Internetu sprawia, że można spotkać się z pisownią analogiczną jak telefon, dalekopis itp., tj. małą literą, tendencja ta nie zasługuje jednak na poparcie.
Janusz Bień, prof. UW

źródło: poradnia.pwn.pl

Wyniki eliminacji szkolnych (podajemy tylko pierwszą dziesiątkę)

1. Patryk Barański (2D)

2. Daniel Kordel (3E)

3. Szymon Skorupka (3A)

4. Monika Majewska (1B)

5. Konrad Borowski (1E)

6. Krzysztof Kiedrowski (1B)

7. Łukasz Pyśk (3A)

8. Klaudia Mateuszuk (3F), Maria Jeż (1F)

9. Mariusz Mitela (2D), Marcin Flis (3A)

10. Patrycja Witek (1F) 


Zwycięska trójka będzie reprezentowała naszą szkołę w dzielnicowym etapie konkursu, który odbędzie się 11 stycznia (sobota) o godz. 11.00 w VIII Liceum Ogólnokształcącym im. Króla Władysława IV.

Trzymamy kciuki:)))

Dodała: Iwona Andrzejewska

Dziennik elektroniczny

Plan lekcji

Kalendarium

Logowanie

Pliki cookie ułatwiają świadczenie naszych usług. Korzystając z naszych usług, zgadzasz się na to, że używamy plików cookie.
Rozumiem Odmawiam