Fundacja Edukacyjna "Perspektywy" potwierdza, że XLVII Liceum Ogólnokształcące im. Stanisława Wyspiańskiego w Warszawie jest wśród 1000 najlepszych liceów w Polsce sklasyfikowanych w Rankingu Liceów i Techników PERSPEKTYWY 2019 i przysługuje mu tytuł "Srebrnej Szkoły 2019".

 

Spotkanie z pasjonatem gór - autorem książki „Alpy na wariata”

W dniu 25.06.2014 r. odbyło się w naszej szkole spotkanie z p. Dariuszem Kujawskim-informatykiem mieszkającym w Warszawie, którego duch błąka się wśród szczytów. Nie ma dnia bym nie myślał o drodze prowadzącej w dal, po górach i w ciszy, która – tam wysoko, zstępuje łagodnością z nieba.
Autor książki przybył do naszej szkoły na zaproszenie nauczyciela informatyki Zofii Czarneckiej, również pasjonatki gór i podróży.
Na wstępie zapoznał wszystkich z osprzętem, który należy mieć, wybierając się na wspinaczkę wysokogórską. Cały plecak waży około 20 kg - nieźle obciąża a jeszcze należy zabrać wodę i trochę jedzenia, namiot, śpiwór, kuchenkę lub termos. Na naszym uczniu zademonstrował, jak należy używać poszczególne akcesoria. Młodzież i nauczyciele z wielką uwagą śledzili, jak należy przygotować się do wyprawy i do czego służą poszczególne urządzenia oraz jak i kiedy się je stosuje.
Pan Darek swoje przedsięwzięcie rozpoczął od wspinaczki skałkowej i kilku eksploracji jaskiń w Jurze Krakowsko-Częstochowskiej. Bardzo chciał poczuć smak wyzwania, sprawdzić się, doświadczyć czegoś nowego, poważniejszego. Nawet nie wiem, kiedy na dobre wsiąkłem w świat wspinaczki. Zorganizowała się grupka jeszcze pięciu pasjonatów Karol Więckowski-elektronik, Adam Szalanda – informatyk, Lucjan Modzel-informatyk, Grzegorz Misztal ”Misiek”- informatyk, Piotr Amenda- ratownik medyczny. W myślach opracowywałem trasy przez Ferraty (klamry), szczyty i doliny.
Następnie zostały wyświetlone filmy nagrane podczas wyprawy w Alpy Włoskie- pierwsza to Dolomity, następna - w Alpy Słowenii - zdobywanie przepięknego szczytu Triglav 2864m. oraz Alpy Francuskie - Mont Blanc 4810 m. Zostaliśmy poprowadzeni w przepiękną wirtualną podróż pokazującą siłę gór kontra grupa śmiałków wymienionych wyżej – to esencja tych wypraw. Przytoczę, kilka myśli autora tej wyprawy, filmu i książki. Spuściliśmy sobie lanie na własne życzenie. Każdy zauważył, że nie było lekko ale „Dla wariatów zawsze najważniejsze jest pierwsze wrażenie. Kiedy jesteśmy w Alpach budzą się w nas dziecięce emocje, nad którymi trudno zapanować. Szkoda tylko, że trwa to zaledwie kilkanaście dni w roku.”Marzę, aby być wariatem nieco częściej . Czuję się wtedy taki normalny”. Nie pozwól by Twoją uwagę rozpraszało coś mniejszego od szczytu.
Jechać w nieznane znaczy na oślep wybierając kierunek, nie do końca wiedząc, gdzie droga prowadzi. Przekładanie zmiany, wizji w czyny, ambicje, pasje to zadania autora spotkania Pana Dariusza Kujawskiego.
Serdeczne podziękowania i oklaski dla Autora za wspaniałą przygodę wirtualną i bezpośrednie pokazanie jak należy być przygotowanym do zdobywania szczytów. Tuż przed wakacjami dobra lekcja i przygoda.zobacz więcej zdjęć

Dodała: Zofia Czarnecka

Dziennik elektroniczny

Plan lekcji

Kalendarium

Logowanie

Pliki cookie ułatwiają świadczenie naszych usług. Korzystając z naszych usług, zgadzasz się na to, że używamy plików cookie.
Rozumiem Odmawiam