Fundacja Edukacyjna "Perspektywy" potwierdza, że XLVII Liceum Ogólnokształcące im. Stanisława Wyspiańskiego w Warszawie jest wśród 1000 najlepszych liceów w Polsce sklasyfikowanych w Rankingu Liceów i Techników PERSPEKTYWY 2019 i przysługuje mu tytuł "Srebrnej Szkoły 2019".

 

W dniach 26 - 27 lutego 2011 r. nasza szkoła brała udział w uroczystych obchodach 180. rocznicy bitwy pod Olszynką Grochowską. Uroczystość została zorganizowana przez Stowarzyszenie Olszynka Grochowska, Krąg Pamięci Narodowej, Rady i Zarządy Dzielnic Rembertowa i Pragi Południe oraz Towarzystwo Przyjaciół Woli.


Bitwa pod Olszynką Grochowską była jedną z najbardziej krwawych bitew powstania listopadowego. Rozegrała się 25 lutego 1831 roku. Wojska polskie w liczbie ok. 48 tys. dowodzone były oficjalnie przez księcia Michała Radziwiłła, a faktycznie przez generała Józefa Chłopickiego. Wojska rosyjskie w liczbie ok. 60 tys. dowodzone były przez feldmarszałka Iwana Dybicza.

26 lutego odbyła się inscenizacja bitwy pod Olszynką Grochowską. Po koncentracji wojsk i odprawie dowódców (raport został złożony na ręce przedstawicieli wladz dzielnicy) na Placu Szembeka, nastąpił przemarsz wojsk na pole bitwy u zbiegu ulic Szerokiej i Traczy. Tam odbyła się rekonstrukcja bitwy.

Natomiast 27 lutego o godz. 12.30 w kościele pw. Matki Bożej Najczystszego Serca przy Placu Szembeka została odprawiona msza święta w intencji 7300 poległych żołnierzy Wojska Polskiego w Bitwie Grochowskiej.
Po mszy świętej nastąpił przemarsz pocztów sztandarowych i uczestników do Alei Chwały w Olszynce Grochowskiej. W ramach uroczystości poświęcono dzwonnicę z Dzwonem Wolności im. Waleriana Łukasińskiego, złożono ziemię z pól bitewnych żołnierza polskiego we Francji w mogile w Olszynce, odbył się Apel Poległych, a także złożono wieńce i kwiaty pod pomnikiem Bitwy pod Olszynką Grochowską.

Dziennik elektroniczny

Plan lekcji

Kalendarium

Logowanie

Pliki cookie ułatwiają świadczenie naszych usług. Korzystając z naszych usług, zgadzasz się na to, że używamy plików cookie.
Rozumiem Odmawiam