Adres e-mail szkoły: lo47@eduwarszawa.pl
Opcje widoku
Powiększ tekst
Powiększ tekst
Pomniejsz tekst
Pomniejsz tekst
Kontrast
Kontrast
Podkreślenie linków
Podkreślenie linków
Deklaracja dostępności
Deklaracja dostępności
Reset
Reset

116. rocznica śmierci Stanisława Wyspiańskiego

116. rocznica śmierci Stanisława Wyspiańskiego

28 listopada to dla naszej szkoły ważna data – dzisiaj mija bowiem 116 lat od śmierci Stanisława Wyspiańskiego. Prawie całe życie, poza małymi wyjątkami, związany z Krakowem, tam również umarł i został pochowany w Krypcie Zasłużonych na Skałce. Pogrzeb Stanisława Wyspiańskiego odbył się 2 grudnia i miał niezwykły charakter.

 

Marta Tomczyk-Maryon w swojej książce Wyspiański tak opisuje to wydarzenie:

 

Wiadomość o śmierci Wyspiańskiego wywołała wielkie poruszenie. Mimo że było powszechnie wiadomo, w jak ciężkim stanie jest artysta, wielu przyjaciół nie mogło się z tym pogodzić. Stanisław Stanisławski, aktor i znajomy Wyspiańskiego, wspominał tę chwilę w taki oto sposób:

„Siedzieliśmy w kilkoro u Michalika, gdy przyszła wieść o śmierci autora Wesela. 

A teraz co? - spytał Włodzio. - Chyba Kraków zamknąć”

Jednak nie tylko Kraków odczuł tę stratę. Wiadomości o śmierci Wyspiańskiego, opisy przygotowań do pogrzebu, a następnie relacje z samej uroczystości na wiele dni (od 28 listopada do 4 grudnia) zajęły pierwsze strony wszystkich gazet. [...]

Do Krakowa zaczęły napływać telegramy kondolencyjne wysyłane przez różne organizacje i osoby prywatne. Ich łączną liczbę szacuje się na trzy tysiące. Dzień po śmierci artysty rozpoczęły się przygotowania do pogrzebu. [...]

Miasto artysty uczciło jego pamięć najlepiej, jak potrafiło. Uroczystościom pogrzebowym nadano wymiar narodowy, nikt nie miał wątpliwości, że zmarł największy z polskich artystów. Na pogrzeb przyjechał niemal cały świat kultury i tysiące zwykłych ludzi. Liczbę jego uczestników ocenia się na czterdzieści tysięcy. Na grób wybrano Kryptę Zasłużonych na Skałce – od roku 1880 miejsce pochówku najwybitniejszych Polaków.

 

Stanisław Wyspiański w Warszawie był tylko raz – w 1898 roku. Przyjechał na wystawę konkursową malarstwa i rzeźby zorganizowanej w Resursie Obywatelskiej przy Krakowskim Przedmieściu. Odwiedził wtedy Łazienki Królewskie i ta wizyta zainspirowała Wyspiańskiego do napisania „Nocy listopadowej”, której akcja rozgrywa się 29 listopada 1830 roku, czyli w momencie wybuchu powstania listopadowego.

Dlatego też to właśnie w Łazienkach Królewskich, niedaleko Amfiteatru stoi pomnik (a właściwie popiersie) Stanisława Wyspiańskiego, latem rozświetlany zachodzącym słońcem, w listopadzie – pokryty śniegiem... Inicjatorem ustawienia rzeźby w tym miejscu był aktor Janusz Zakrzeński.

 

A Łazienki Królewskie co roku w listopadzie organizują szereg imprez związanych z patronem naszej szkoły.

 

 

 

Data dodania: 2023-11-27 19:22:23
Data edycji: 2023-11-28 07:48:20
Ilość wyświetleń: 375

Nasi Partnerzy

„Idziesz przez świat i światu dajesz kształt przez Twoje czyny”

Stanisław Wyspiański, „Powrót Odysa””
Bądź z nami
Aktualności i informacje
Biuletynu Informacji Publicznej
Logo Facebook
Facebook
Biuletynu Informacji Publicznej