Czcionka:

A+A-

Kontrast:

Interdyscyplinarne Sympozjum Naukowe 2012

Interdyscyplinarne Sympozjum Naukowe 2012

XVII  Interdyscyplinarne Sympozjum Naukowe „Człowiek wczoraj, dziś i jutro”

Tegoroczne sympozjum przebiegało pod hasłem: „Człowiek wczoraj, dziś i jutro”. Prezentacje uczniowskie przedstawiały ewolucję człowieka pod względem biologicznym, kulturowym i intelektualnym. Słuchacze dowiedzieli się jakie formy praludzkie poprzedziły powstanie naszego gatunku. Jak zmieniło się funkcjonowanie człowieka w przyrodzie, a zwłaszcza stopień wykorzystania zasobów naturalnych.? Czy relacje międzyludzkie dawniej i dziś są podobne?. To pytania na które młodzież szukała odpowiedzi w swoich wystąpieniach. Tematy dotyczące obyczajów dodatkowo ilustrowane były pokazem mody, degustacją potraw, a muzyka na żywo stanowiła tło referatu o roli dźwięków w dziejach ludzkości.
Podczas sympozjum uczniowie wysłuchali dwóch wykładów. Dr Jerzy Turliński przedstawił zagadnienia chorób nowotworowych i możliwości ich leczenia dzięki osiągnięciom współczesnej medycyny. Pan Jacek Wasilewski - dziennikarz i podróżnik przybliżył słuchaczom problemy i obyczaje mieszkańców Korei Północnej.
Istotną i atrakcyjną częścią sympozjum były zajęcia praktyczne. W trzech salach laboratoryjnych uczniowie dokonali izolowania z materiału biologicznego kwasu nukleinowego DNA. Doświadczenie wykonywane było w 2-3 osobowych zespołach pod nadzorem uczniów klasy trzeciej. Oni też przygotowali część teoretyczną i czuwali nad sprawnym przebiegiem ćwiczeń.
Z wielkim zainteresowaniem i sympatią spotkała się wystawa kotów ,zorganizowana jako impreza towarzysząca. Prezentacji i oceny zwierząt dokonał pan Marek Chadaj - sędzia międzynarodowych wystaw kotów. Młodzież miała okazję zapoznać się z zasadami hodowli zwierząt i oceny czystości rasy.
Jak co roku w organizację sympozjum włączyli się rodzice. Dzięki nim udało się zgromadzić pomoce do ćwiczeń praktycznych, które objęły aż 90 uczniów. Wydrukowane zostały programy i plakaty, a wszyscy uczniowie, którzy przedstawiali prezentacje zostali obdarowani cennymi nagrodami rzeczowymi. Wysoki poziom tegorocznego sympozjum to wynik sumiennej pracy uczniów i zaangażowania nauczycieli.

Data dodania: 2021-07-25 20:56:56
Data edycji: 2021-07-25 20:59:27
Ilość wyświetleń: 145

Nasi Partnerzy

„Idziesz przez świat i światu dajesz kształt przez Twoje czyny”

Stanisław Wyspiański, „Powrót Odysa””
Bądź z nami
Aktualności i informacje
Biuletynu Informacji Publicznej