Adres e-mail szkoły: lo47@eduwarszawa.pl
Opcje widoku
Ikona powiększania tekstu
Powiększ tekst
Ikona pomniejszania tekstu
Pomniejsz tekst
Ikona zmiany kontrastu
Kontrast
Ikona podkreślenie linków
Podkreślenie linków
Odnośnik do Deklaracja dostępności
Deklaracja dostępności
Resetowanie ustawień
Reset

Interdyscyplinarne Sympozjum Naukowe 2014

XIX Interdyscyplinarne Sympozjum Naukowe - „Nauka w życiu codziennym”

 

16 kwietnia 2014 odbyła się XIX edycja Sympozjum Interdyscyplinarnego.

Tegoroczne sympozjum dotyczyło dwóch aspektów: praktycznego wykorzystania badań naukowych oraz stanowiło próbę naukowego wyjaśnienia zjawisk obserwowanych w życiu codziennym. Przedstawione przez uczniów prezentacje, wygłoszone referaty i przeprowadzone doświadczenia stanowiły dowód na to, że przedmioty, których uczą się w szkole, przyswajając trudne fachowe słownictwo, wzory i regułki nie są oderwane od realnego świata i zwykłego codziennego życia Uczniowie przedstawili możliwości przewidywania pogody na podstawie zjawisk przyrodniczych. Zagadnienia z dziedziny medycyny zainteresowały uczniów klas pierwszych. Mogli się przekonać m.in., że wiedzą zdobytą na lekcjach biologii mogą świadomie wpływać na swoje zdrowie. Mówiły o tym referaty: „Optyka w korekcie wzroku”, „Jak można wpływać na pracę mózgu”, „Wpływ owoców i warzyw na zdrowie człowieka”, „GMO - dobre czy złe”.

Sympozja są okazją do zaprezentowania eksperymentów własnych. I tak obejrzeliśmy doświadczenia samodzielnie przeprowadzone prze uczniów dotyczące sposobu wyizolowania cząsteczek DNA, wyjaśnienia w jaki sposób rośliny transportują wodę i sole mineralne oraz stwierdzenia w jaki sposób drożdże uzyskują energię.

Zasadnicza część XIX Sympozjum miała charakter warsztatów naukowych. To nowatorska forma poznawania zjawisk wprowadzona w ubiegłym roku do programu sympozjum. Odbyły się warsztaty z biologii, fizyki i geografii. Prowadzącymi eksperymenty z biologii byli uczniowie klasy trzeciej biologiczno - chemicznej. Przygotowali dla uczniów klas pierwszych doświadczenie wykrywania DNA z materiału roślinnego, uczniowie klas drugich oznaczali zawartość witaminy C w sokach i produktach roślinnych oraz badali wpływ stężenia roztworów na przebieg osmozy. Część uczniów klas pierwszych uczestniczyła w badaniu zależności między elementami pogody i klimatu. Na podstawie zebranych informacji przez uczniów z klasy trzeciej matematyczno-geograficznej wykonywali odpowiednie zestawienia, rysowali wykresy, diagramy i formułowali wnioski. Zjawiska fizyczne w życiu codziennym to tematyka warsztatów z fizyki przygotowana przez uczniów z klas z matematyczno- fizycznych Towarzyszące prezentacjom warsztaty naukowe, mogły przekonać każdego o tym , że prawdziwa nauka ma swoje miejsce nie tylko w profesjonalnych laboratoriach . Prawa fizyki rządzą również w naszych kuchniach i łazienkach. Za pomocą prostych, łatwo dostępnych przedmiotów codziennego użytku, uczniowie mogli w prostych doświadczeniach potwierdzić prawa fizyki, np. prawo Archimedesa, prawo Bernoulliego. Mogli odpowiedzieć na pytania: dlaczego samolot lata?, jak działa łódź podwodna? jak działają światłowody? czy można zagotować wodę, nie dysponując naczyniem lub czy można ją zagotować w niskiej temperaturze? i jeszcze wiele innych.

Gościem XIX Sympozjum był lekarz medycyny Łukasz Jałocha specjalista gastrolog. Uczestnicy sympozjum poznali budowę i funkcje poszczególnych odcinków układu pokarmowego. Poznali schorzenia wywołane błędami żywieniowymi oraz te wywołane czynnikami biologicznymi. Znaczna część prelekcji dotyczyła profilaktyki i praktycznych wskazań zdrowotnych dla młodzieży.
Mamy nadzieję, że sympozjum było ciekawą formą zdobywania wiedzy i zachęciło uczniów do samodzielnego poszukiwania odpowiedzi na pytanie: czy nauka towarzyszy nam w życiu codziennym?

zobacz zdjęcia

Dodały: Anna Chojnowska, Elżbieta Markowska

Data dodania: 2021-07-10 15:36:39
Ilość wyświetleń: 595

Nasi Partnerzy

„Idziesz przez świat i światu dajesz kształt przez Twoje czyny”

Stanisław Wyspiański, „Powrót Odysa””
Bądź z nami
Aktualności i informacje
Biuletynu Informacji Publicznej
Logo Facebook
Facebook
Biuletynu Informacji Publicznej