Grupa 15 uczniów naszego liceum i 2 nauczycieli gościła w dniach 7 - 12 października 2018 na Łotwie.
W ramach projektu „Wspólna ławka” odwiedziliśmy Państwowe Gimnazjum Polskie im. J. Piłsudskiego w Dyneburgu. Ta ważna inicjatywa, pozwalająca na integrację młodzieży z Polski z rówieśnikami ze szkół polonijnych, zrealizowana została dzięki współpracy szkół biorących udział w wymianie młodzieży z Fundacją ,,Pomoc Polakom na Wschodzie”.
Młodzież Naszej szkoły brała udział w zajęciach lekcyjnych, zapoznała się z historią szkoły i Inflant (wizyta w Rydze), odwiedziła miejsca ważne dla Polonii z Łotwy Twierdzę w Dyneburgu, Pałac w Krasławiu, Kościół p.w. św. Ludwika w Krasławiu, miejsce ostatniej wizyty papieża Franciszka w trzech krajach bałtyckich - Aglonę, która jest określana mianem „Łotewskiej Częstochowy”.
Dyneburg i okolice to liczne ślady polskości na Wschodzie. W Dyneburgu odwiedziliśmy Grób Nieznanego Żołnierza, gdzie znajdują się szczątki ciał ponad 100 legionistów Marszałka Piłsudskiego. W latach 1919-1920 wojsko polskie pod dowództwem gen. Edwarda Rydza Śmigłego brało udział w tzw. Kampanii Łatgalskiej, w efekcie której połączone siły polsko-łotewskie wyzwoliły terytorium Łatgalii z rąk bolszewików.
Twierdza w Dyneburgu to kolejne miejsce , do którego dotarli Wyspiańczycy, związane z historią kampanii Napoleona na Rosję z 1812 roku i powstaniem listopadowym.
W programie przygotowanym dla uczniów z Warszawy i Dyneburga nie mogło zabraknąć wspólnej zabawy, którą umożliwiły m.in. wizyty na lodowisku i w kręgielni.
Z wizyty na Łotwie poza zabytkami i wycieczką do Rygi zapamiętamy z pewnością bardzo serdecznych ludzi, których mogliśmy poznać, piękne krajobrazy łotewskie, a także Dźwinę, rzekę ważną dla naszej historii.