Adres e-mail szkoły: lo47@eduwarszawa.pl
Opcje widoku
Ikona powiększania tekstu
Powiększ tekst
Ikona pomniejszania tekstu
Pomniejsz tekst
Ikona zmiany kontrastu
Kontrast
Ikona podkreślenie linków
Podkreślenie linków
Odnośnik do Deklaracja dostępności
Deklaracja dostępności
Resetowanie ustawień
Reset

Projekt ''Wspólna ławka'' - wizyta naszych uczniów w Dyneburgu (2018)

Projekt ''Wspólna ławka'' - wizyta naszych uczniów w Dyneburgu (2018)

Grupa 15 uczniów naszego liceum i 2 nauczycieli gościła w dniach 7 - 12 października 2018 na Łotwie.

W ramach projektu „Wspólna ławka” odwiedziliśmy Państwowe Gimnazjum Polskie im. J. Piłsudskiego w Dyneburgu. Ta ważna inicjatywa, pozwalająca na integrację  młodzieży z Polski z rówieśnikami ze szkół  polonijnych, zrealizowana została dzięki  współpracy szkół biorących udział w wymianie młodzieży z Fundacją ,,Pomoc Polakom  na Wschodzie”.

Młodzież Naszej szkoły brała udział w zajęciach lekcyjnych, zapoznała się z historią szkoły i Inflant (wizyta w Rydze), odwiedziła miejsca ważne dla Polonii z Łotwy Twierdzę w Dyneburgu, Pałac w Krasławiu, Kościół p.w. św. Ludwika w Krasławiu, miejsce ostatniej wizyty papieża Franciszka w trzech krajach bałtyckich - Aglonę, która jest określana mianem „Łotewskiej Częstochowy”.

Dyneburg i okolice to liczne ślady polskości na Wschodzie. W Dyneburgu  odwiedziliśmy  Grób Nieznanego Żołnierza, gdzie znajdują się szczątki ciał ponad 100 legionistów Marszałka Piłsudskiego. W latach 1919-1920 wojsko polskie pod dowództwem gen. Edwarda Rydza Śmigłego brało udział w tzw. Kampanii Łatgalskiej, w efekcie której połączone siły polsko-łotewskie wyzwoliły terytorium Łatgalii z rąk bolszewików.

Twierdza w Dyneburgu to kolejne miejsce , do którego dotarli Wyspiańczycy,  związane z historią kampanii Napoleona na Rosję z 1812 roku i powstaniem  listopadowym.

W programie przygotowanym dla uczniów z Warszawy i Dyneburga nie mogło zabraknąć wspólnej zabawy, którą umożliwiły m.in. wizyty na lodowisku i w kręgielni.

Z wizyty na Łotwie poza zabytkami i wycieczką do Rygi zapamiętamy z pewnością bardzo serdecznych ludzi, których mogliśmy poznać, piękne krajobrazy łotewskie, a także Dźwinę, rzekę ważną dla naszej historii.

 

Data dodania: 2021-07-25 13:31:26
Data edycji: 2021-07-25 13:32:39
Ilość wyświetleń: 472

Nasi Partnerzy

„Idziesz przez świat i światu dajesz kształt przez Twoje czyny”

Stanisław Wyspiański, „Powrót Odysa””
Bądź z nami
Aktualności i informacje
Biuletynu Informacji Publicznej
Logo Facebook
Facebook
Biuletynu Informacji Publicznej