Czcionka:

A+A-

Kontrast:

Projekt ''Wspólna ławka'' - wizyta naszych uczniów w Dyneburgu (2018)

Projekt ''Wspólna ławka'' - wizyta naszych uczniów w Dyneburgu (2018)

Grupa 15 uczniów naszego liceum i 2 nauczycieli gościła w dniach 7 - 12 października 2018 na Łotwie.

W ramach projektu „Wspólna ławka” odwiedziliśmy Państwowe Gimnazjum Polskie im. J. Piłsudskiego w Dyneburgu. Ta ważna inicjatywa, pozwalająca na integrację  młodzieży z Polski z rówieśnikami ze szkół  polonijnych, zrealizowana została dzięki  współpracy szkół biorących udział w wymianie młodzieży z Fundacją ,,Pomoc Polakom  na Wschodzie”.

Młodzież Naszej szkoły brała udział w zajęciach lekcyjnych, zapoznała się z historią szkoły i Inflant (wizyta w Rydze), odwiedziła miejsca ważne dla Polonii z Łotwy Twierdzę w Dyneburgu, Pałac w Krasławiu, Kościół p.w. św. Ludwika w Krasławiu, miejsce ostatniej wizyty papieża Franciszka w trzech krajach bałtyckich - Aglonę, która jest określana mianem „Łotewskiej Częstochowy”.

Dyneburg i okolice to liczne ślady polskości na Wschodzie. W Dyneburgu  odwiedziliśmy  Grób Nieznanego Żołnierza, gdzie znajdują się szczątki ciał ponad 100 legionistów Marszałka Piłsudskiego. W latach 1919-1920 wojsko polskie pod dowództwem gen. Edwarda Rydza Śmigłego brało udział w tzw. Kampanii Łatgalskiej, w efekcie której połączone siły polsko-łotewskie wyzwoliły terytorium Łatgalii z rąk bolszewików.

Twierdza w Dyneburgu to kolejne miejsce , do którego dotarli Wyspiańczycy,  związane z historią kampanii Napoleona na Rosję z 1812 roku i powstaniem  listopadowym.

W programie przygotowanym dla uczniów z Warszawy i Dyneburga nie mogło zabraknąć wspólnej zabawy, którą umożliwiły m.in. wizyty na lodowisku i w kręgielni.

Z wizyty na Łotwie poza zabytkami i wycieczką do Rygi zapamiętamy z pewnością bardzo serdecznych ludzi, których mogliśmy poznać, piękne krajobrazy łotewskie, a także Dźwinę, rzekę ważną dla naszej historii.

 

Data dodania: 2021-07-25 13:31:26
Data edycji: 2021-07-25 13:32:39
Ilość wyświetleń: 148

Nasi Partnerzy

„Idziesz przez świat i światu dajesz kształt przez Twoje czyny”

Stanisław Wyspiański, „Powrót Odysa””
Bądź z nami
Aktualności i informacje
Biuletynu Informacji Publicznej