Adres e-mail szkoły: lo47@eduwarszawa.pl
Opcje widoku
Powiększ tekst
Powiększ tekst
Pomniejsz tekst
Pomniejsz tekst
Kontrast
Kontrast
Podkreślenie linków
Podkreślenie linków
Deklaracja dostępności
Deklaracja dostępności
Reset
Reset

Przemówienie pani Dyrektor Anny Graf z okazji obchodów 60-lecia szkoły

Szanowni Państwo,

Nasza szkoła powstała na Grochowie, przy ulicy Międzyborskiej  1.09.1954 r. , od 53 lat nosi imię wielkiego, wszechstronnego  artysty  Stanisława Wyspiańskiego i od 60 lat jest świadkiem historii pisanej przez nas wszystkich: uczniów, nauczycieli, pracowników administracji i obsługi, a także rodziców i przyjaciół.

Pierwszy egzamin dojrzałości odbył się w maju 1957 r. i do 2014 r. świadectwo dojrzałości otrzymało  6 248  abiturientów.

Dzisiejsza szkoła to: 18 oddziałów, 542 uczniów, 44 nauczycieli i 14 pracowników administracji i obsługi.

Jubileusz Szkoły nie tylko przywołuje przepiękne wspomnienia minionych lat szkolnych, ale skłania także ku refleksji nad mijającym czasem.

Nasza szkoła, a właściwie jej kadra pedagogiczna nigdy nie bała się wyzwań. Przeprowadziła szczęśliwie społeczność szkoły przez wydarzenia burzliwego roku 1968 i trudnych lat 1981-82.

Pomagała zrozumieć otaczającą rzeczywistość, stała na straży wartości, uczyła patriotyzmu.

W naszejszkole zawsze najważniejszy był i jest uczeń. Jego rozwój intelektualny i bezpieczeństwo zarówno fizyczne, jak i psychiczne. Dbamy o to, by kadrę pedagogiczną stanowili nauczyciele o wysokich kwalifikacjach, aby uczniowie byli otoczeni właściwą opieką psychologiczną i medyczną, mieli możliwość skorzystania pomocy doradcy zawodowego. Od zawsze mogliśmy się chwalić sukcesami i osiągnięciami naukowymi i sportowymi. Wychowankowie szkoły, którzy opuścili i nadal opuszczają nasze mury – niejednokrotnie napawali nas dumą i poczuciem, że choć w maleńkiej części mamy w ich sukcesach swój udział. Wśród absolwentów naszej szkoły jest wielu wybitnych przedstawicieli świata nauki, kultury, medycyny, humanistów o znaczących osiągnięciach, dziennikarzy, inżynierów, nauczycieli.

Patrząc na tych mądrych, inteligentnych i nieprzeciętnych ludzi, czujemy się szczęściarzami, że dane nam było spotkać się w tych murach.

Przemijają wokół nas ludzie i zdarzenia. Ze szczególnym wzruszeniem myśleć dziś będziemy o tych nauczycielach, pracownikach szkoły, absolwentach, którzy odeszli. Pomimo, że już nie ma ich wśród nas, pozostawili po sobie niezatarty ślad, w naszych sercach, umysłach, ślad swojego istnienia. Pozwolę sobie wymienić tylko niektórych z nich: dyrektorzy: Kazimierz Skąpski i Zbigniew Szeptycki, nauczyciele: Alina Sawicka, Anna Jałochowa, Czesław Pilnicki, Kazimiera Łakomska, Wanda Wrzesińska, Marta Brodzikowska , Maria Nowak , Anatoliusz  Szewczuk, Maria Szadek – Plakiewicz , Zygmunt Michalski , Romuald Giejsztowt , Karolina Grzybowska , Adam Zieliński, Tadeusz Ołpiński  Joanna Wiejak, Maria Więckowska-Malec, Anna Żółkowska-Chwirot  .

Pragnę wyrazić uznanie dla wysiłku i pracy dyrektorów i nauczycieli, którzy tworzyli naszą szkołę i wysoko postawili poprzeczkę nam , następnym pokoleniom  nauczycieli Wyspiana.

Dziękujemy dawnym nauczycielom: Teresie Nowakowej, Annie Szczesiul, Henryce Ostaszewskiej, Tadeuszowi Żytkiewiczowi, Bogdanowi Jałosze, Katarzynie Purzyckiej, Elżbiecie Świderskiej, Elżbiecie Waszkiewicz, a także tym, którzy jeszcze nie tak dawno razem z nami pracowali: Wandzie Gerot,  Irenie Goszko, Elżbiecie Gołczyńskiej, Marii Chilareckiej, ,Grzegorzowi Markowskiemu, Annie Zalewskiej.

 Składam serdeczne podziękowania nauczycielom obecnie pracującym za wszystko to,  co powstało i powstaje – za wspólne działania dla dobra uczniów.

Bez ich zaangażowania i wytężonej pracy nie byłoby dzisiejszego Święta.

Przez 60 lat szkoła zmieniła się, nie ma już dawnych mebli (poza szafami w gabinecie dyrektora i Sali 37), pomocy dydaktycznych, jest za to dziennik elektroniczny, komputery, nowoczesna siłownia, nowoczesne boisko, tablice interaktywne. Powoli wkraczamy w XXI wiek.

Ale nadal najważniejszy jest młody człowiek, który pełen ufności wkracza w mury Wyspiana, staramy się sprawić, aby uwierzył w swoje siły, nie bał się marzyć i sięgać gwiazd. Dajemy uczniom możliwość zaprezentowania talentów i zainteresowań, a także sprawdzenia się w różnorodnych olimpiadach, konkursach,  zawodach sportowych.

Naszym mottem do pracy z młodzieżą jest cytat z „Powrotu Odysa” Stanisława Wyspiańskiego:

„Idziesz przez świat i światu dajesz kształt przez twoje czyny”, ale nie zapominamy o dalszym ciągu cytatu „Spójrz w świat, we świata kształt, a ujrzysz twoje winy.”

Motywujemy uczniów do pracy, podejmowania wyzwań, ale również uczymy odpowiedzialności za efekty podejmowanych działań.

Sukcesy uczniów dają nam poczucie dobrze spełnionego obowiązku, ale przede wszystkim satysfakcję i radość.

Wszyscy kochamy Wyspiana.

Pragnę wyrazić serdeczną wdzięczność wszystkim, którzy wspierali i wspierają naszą szkołę. Serdecznie dziękujemy władzom dzielnicy Praga -Południe, Stowarzyszeniu Księgowych w Polsce, firmie  ABB, Panu Edwardowi Dreszerowi – absolwentowi szkoły, właścicielowi drukarni Lotos, Panu Robertowi Stachowiczowi - prezesowi  Agencji Reklamowo-Wydawniczej Qlco, Radzie Rodziców XLVII LO. To dla nas radość i przywilej  mieć wokół siebie takie osoby, współpracować z nimi i czuć ich wsparcie dla naszych działań.

Przyjmijcie państwo podziękowania od całej społeczności szkolnej za okazane serce i dobrą wolę.

Szkoła przeżywa niezwykły dzień – jubileusz 60-lecia, uroczystość ta zgromadziła kilka pokoleń nauczycieli, pracowników szkoły, uczniów, absolwentów, rodziców i gości.

Serdecznie dziękuję za państwa obecność w tym tak szczególnym dla nas dniu, skończyliśmy 60 lat, i jak mówi poeta „Nikt żywy w kraj młodości raz drugi nie wraca. Młodość, raz już miniona, minęła niezwrotnie…”, ale praca w Wyspianie temu stwierdzeniu zaprzecza, bo kolejne roczniki uczniów powodują, że ciągle mamy od 16 do 19 lat.

Data dodania: 2021-07-24 10:47:36
Data edycji: 2021-07-24 10:50:43
Ilość wyświetleń: 4580

Nasi Partnerzy

„Idziesz przez świat i światu dajesz kształt przez Twoje czyny”

Stanisław Wyspiański, „Powrót Odysa””
Bądź z nami
Aktualności i informacje
Biuletynu Informacji Publicznej
Logo Facebook
Facebook
Biuletynu Informacji Publicznej