Czy naprawdę pragniemy nieśmiertelności?
Nieśmiertelność. Ludzie dążą do niej od tysiącleci. A co gdyby w końcu udało się znaleźć sposób na życie wieczne? Swoją wizję świata bez śmierci przedstawia Dmitry Glukhovsky w swojej antyutopii „Futu.re” wydanej w Polsce w 2015 roku nakładem wydawnictwa Insignis. Powieść wzbogacają ilustracje autorstwa Sergeya Kritskiego, a okładka zaprojektowana przez Ilyę Yatskevicha przyciąga uwagę potencjalnego czytelnika swoją ciekawą formą.
Autor stworzył futurystyczny, ponury świat. Zniszczona Ziemia zabudowana ogromnymi wieżowcami, otoczenie z kompozytu imitującego naturalne surowce i nieśmiertelni ludzie. Wiecznie młodzi, wiecznie piękni i, pomimo przeludnienia, wiecznie samotni. Prawo zabrania posiadania potomstwa, jednak nie wszyscy go przestrzegają. Jan, główny bohater, należy do organizacji zajmującej się karaniem ludzi ukrywających ciąże i dzieci. Kiedy poznaje Annelie jego spojrzenie na świat zmienia się.
Glukhovsky bez upiększania opisuje życie nieśmiertelnych i nie boi się dotykać trudnych tematów. Prosty, czasami wulgarny język dobrze oddaje klimat postaci, a zaskakujące zwroty akcji nie pozwalają czytelnikowi na oderwanie się od lektury.
„Futu.re” to nie tylko genialna powieść sci-fi, ale refleksja na temat społeczeństwa i przestroga dla nas wszystkich. Pokazuje, jaki wpływ ma śmierć lub jej brak na naszą moralność. To książka, którą powinien przeczytać każdy.
Izabela Kowalska 1C
Bibliografia:
„Idziesz przez świat i światu dajesz kształt przez Twoje czyny”
04-010 Warszawa
Międzyborska 64/70