Życie znajdzie drogę
Każdy kojarzy kultową trylogię filmową Stevena Spielberga pt. „Park Jurajski” i fascynację dinozaurami, która opanowała świat po jej premierze. Nie wszyscy wiedzą jednak, że inspiracją dla znanego reżysera była… książka. A raczej dwie książki. Wydane w 1990 roku „Park Jurajski” i jego kontynuacja „Zaginiony świat”. Autorem powieści jest Michael Crichton, pomysłodawca znanego serialu „Ostry dyżur”, absolwent studiów medycznych na Uniwersytecie Harvarda, wykładowca na MIT i Cambridge oraz reżyser i scenarzysta.
W „Parku Jurajskim” Crichton przenosi nas na egzotyczną wyspę Isla Nublar, gdzie pewien miliarder, John Hammond, postanawia otworzyć park z żywymi dinozaurami, przywróconymi do życia za pomocą nowoczesnej technologii. Zaprasza do siebie uczonych, którzy mają jako pierwsi zwiedzić kompleks i wyrazić swoją opinię na jego temat. Na Isla Nublar trafiają: światowej sławy paleontolog Alan Grant, paleobotanik Ellie Sattler i ekscentryczny matematyk Ian Malcolm. Dołączają do nich Tim i Lex, wnuczęta Hammonda. Zwiedzanie parku przerywa gwałtowna burza, powodująca awarię prądu i łączności. Jeden z dinozaurów ucieka ze swojego wybiegu, a zwiedzający znajdują się w ogromnym niebezpieczeństwie. Zaatakowani przez gada, pozbawieni kontaktu ze światem, muszą odnaleźć się w dzikiej dżungli i zapobiec wydostaniu się dinozaurów z wyspy.
„Zaginiony świat” to powrót jednego z głównych bohaterów poprzedniej części serii na zamieszkaną przez prehistoryczne zwierzęta wyspę. Po raz kolejny przeżywa on koszmar sprzed kilku lat i odkrywa nowe fakty o wielkim przedsięwzięciu Hammonda. Musi uratować swojego przyjaciela i pomóc mu w powstrzymaniu jego przeciwników przed wywiezieniem dinozaurów na stały ląd. Jeśli im się nie uda, już nigdy nie wrócą do domu, a ludziom na stałym lądzie będzie grozić ogromne niebezpieczeństwo.
„Jurassic Park” Crichtona to obowiązkowa pozycja dla każdego fana dinozaurów. Znacząco różni się od filmowej adaptacji, warto więc znać zarówno książki, jak i filmy. Pomimo zawartych w niej naukowych terminów i dość trudnych nazw, jest łatwa w odbiorze nawet dla kogoś, kto nie interesuje się takimi tematami. Bohaterowie o ciekawych charakterach szybko zdobywają sympatię czytelnika i zapadają w pamięć. To świetna powieść przygodowa, która dzięki wartkiej akcji nie pozwala się nudzić i sprawia, że jeszcze długo po jej przeczytaniu nie możemy przestać myśleć o prehistorycznych gadach.
Iza Kowalska