Adres e-mail szkoły: lo47@eduwarszawa.pl
Opcje widoku
Powiększ tekst
Powiększ tekst
Pomniejsz tekst
Pomniejsz tekst
Kontrast
Kontrast
Podkreślenie linków
Podkreślenie linków
Deklaracja dostępności
Deklaracja dostępności
Reset
Reset

Recenzja książki „Jurassic Park” Michaela Crichtona

Recenzja książki „Jurassic Park” Michaela Crichtona

Życie znajdzie drogę

Każdy kojarzy kultową trylogię filmową Stevena Spielberga pt. „Park Jurajski” i fascynację dinozaurami, która opanowała świat po jej premierze. Nie wszyscy wiedzą jednak, że inspiracją dla znanego reżysera była… książka. A raczej dwie książki. Wydane w 1990 roku „Park Jurajski” i jego kontynuacja „Zaginiony świat”. Autorem powieści jest Michael Crichton, pomysłodawca znanego serialu „Ostry dyżur”, absolwent studiów medycznych na Uniwersytecie Harvarda, wykładowca na MIT i Cambridge oraz reżyser i scenarzysta.

W „Parku Jurajskim” Crichton przenosi nas na egzotyczną wyspę Isla Nublar, gdzie pewien miliarder, John Hammond, postanawia otworzyć park z żywymi dinozaurami, przywróconymi do życia za pomocą nowoczesnej technologii. Zaprasza do siebie uczonych, którzy mają jako pierwsi zwiedzić kompleks i wyrazić swoją opinię na jego temat. Na Isla Nublar trafiają: światowej sławy paleontolog Alan Grant, paleobotanik Ellie Sattler i ekscentryczny matematyk Ian Malcolm. Dołączają do nich Tim i Lex, wnuczęta Hammonda. Zwiedzanie parku przerywa gwałtowna burza, powodująca awarię prądu i łączności. Jeden z dinozaurów ucieka ze swojego wybiegu, a zwiedzający znajdują się w ogromnym niebezpieczeństwie. Zaatakowani przez gada, pozbawieni kontaktu ze światem, muszą odnaleźć się w dzikiej dżungli i zapobiec wydostaniu się dinozaurów z wyspy.

„Zaginiony świat” to powrót jednego z głównych bohaterów poprzedniej części serii na zamieszkaną przez prehistoryczne zwierzęta wyspę. Po raz kolejny przeżywa on koszmar sprzed kilku lat i odkrywa nowe fakty o wielkim przedsięwzięciu Hammonda. Musi uratować swojego przyjaciela i pomóc mu w powstrzymaniu jego przeciwników przed wywiezieniem dinozaurów na stały ląd. Jeśli im się nie uda, już nigdy nie wrócą do domu, a ludziom na stałym lądzie będzie grozić ogromne niebezpieczeństwo.

„Jurassic Park” Crichtona to obowiązkowa pozycja dla każdego fana dinozaurów. Znacząco różni się od filmowej adaptacji, warto więc znać zarówno książki, jak i filmy. Pomimo zawartych w niej naukowych terminów i dość trudnych nazw, jest łatwa w odbiorze nawet dla kogoś, kto nie interesuje się takimi tematami. Bohaterowie o ciekawych charakterach szybko zdobywają sympatię czytelnika i zapadają w pamięć. To świetna powieść przygodowa, która dzięki wartkiej akcji nie pozwala się nudzić i sprawia, że jeszcze długo po jej przeczytaniu nie możemy przestać myśleć o prehistorycznych gadach.

Iza Kowalska

Data dodania: 2021-07-24 23:16:44
Data edycji: 2022-05-11 14:24:08
Ilość wyświetleń: 473

Nasi Partnerzy

„Idziesz przez świat i światu dajesz kształt przez Twoje czyny”

Stanisław Wyspiański, „Powrót Odysa””
Bądź z nami
Aktualności i informacje
Biuletynu Informacji Publicznej
Logo Facebook
Facebook
Biuletynu Informacji Publicznej