Adres e-mail szkoły: lo47@eduwarszawa.pl
Opcje widoku
Ikona powiększania tekstu
Powiększ tekst
Ikona pomniejszania tekstu
Pomniejsz tekst
Ikona zmiany kontrastu
Kontrast
Ikona podkreślenie linków
Podkreślenie linków
Odnośnik do Deklaracja dostępności
Deklaracja dostępności
Resetowanie ustawień
Reset

Recenzja książki ''Książę'' niccolo Machiawellego

Recenzja książki ''Książę'' niccolo Machiawellego

„Książę” napisany przez Niccolò Machiavellego około roku 1513 i wydany w 1532 jest jedną z najważniejszych pozycji w dziejach filozofii politycznej. Utwór ten jest źródłem doktryny politycznej zwanej makiawelizmem, którego głównym założeniem jest stosowanie wszelkich możliwych środków dla dobra państwa. W Polsce „Książę” został po raz pierwszy wydany w 1868 roku za sprawą Drukarni Uniwersytetu Jagiellońskiego.

O „Księciu” ciężko jest mówić w kontekście fabuły, ponieważ książka ta ma charakter poradnika sprawowania władzy. Machiavelli podejmuje w nim wiele tematów z zakresu rządzenia państwem. Obejmuje on zagadnienia takie, jak podział księstw w zależności od sposobu rządzenia, sprawne stosowanie okrucieństwa czy wybór między sympatią obywateli i ich obawą wobec władcy. Z dość ekstremalnymi poglądami autora można się zgadzać lub też nie, lecz nie można odmówić mu daru przekonywania. Każde zagadnienie jest starannie poparte logicznymi argumentami i przykładami z historii starożytnego Rzymu i współczesnej Machiavellemu Florencji. Podejmowanie przez Machiavellego takich tematów i jego pesymistyczne podejście

do natury człowieka sprawiły, że „Książę” został wpisany na Indeks Ksiąg Zakazanych. „Książę” szokował i wzbudzał liczne kontrowersje oraz krytykę ze strony stanowisk konserwatywnych, co po części wynikało z niezrozumienia intencji Machiavellego. Wynikało to z braku głębszego zrozumienia traktatu. Autor podkreśla w wielu miejscach, że stosowanie amoralnych sposobów rządzenia takich, jak terror i okrucieństwo jest potrzebne, ale tylko rozsądnie i w ramach potrzeby. Wynikało to ze słynnej tezy Machiavellego: „Racja nic nie znaczy, gdy nie jest poparta siłą”.

Według mnie „Książę” jest utworem ponadczasowym, ponieważ wartości w nim przekazywane są ponadczasowe i z łatwością można je po części stosować do współczesnych głów państw. Idee w nim zawarte nie zawsze są w pełni poprawne moralnie, a historyczne przykłady i argumenty potrafią zaintrygować. Szczerze polecam tą książkę wszystkim którzy interesują się polityką, historią jak i filozofią. Uważam, że każdy zainteresowany znajdzie w tym traktacie coś interesującego dla siebie.

Ocena: 9/10                                                                                                               

Bartosz Samsel

Data dodania: 2022-06-10 18:28:54
Data edycji: 2022-06-10 18:33:37
Ilość wyświetleń: 738

Nasi Partnerzy

„Idziesz przez świat i światu dajesz kształt przez Twoje czyny”

Stanisław Wyspiański, „Powrót Odysa””
Bądź z nami
Aktualności i informacje
Biuletynu Informacji Publicznej
Logo Facebook
Facebook
Biuletynu Informacji Publicznej