Adres e-mail szkoły: lo47@eduwarszawa.pl
Opcje widoku
Ikona powiększania tekstu
Powiększ tekst
Ikona pomniejszania tekstu
Pomniejsz tekst
Ikona zmiany kontrastu
Kontrast
Ikona podkreślenie linków
Podkreślenie linków
Odnośnik do Deklaracja dostępności
Deklaracja dostępności
Resetowanie ustawień
Reset

Recenzja książki „Nagi Lunch” Williama S. Burroughsa

Recenzja książki  „Nagi Lunch”  Williama S. Burroughsa

PODRÓŻE PRZEZ ODURZONY UMYSŁ, CZYLI „NAGI LUNCH”

Wybierając książkę do recenzji, natrafiłam na intrygująco brzmiący tytuł „Nagi Lunch”. Tekst został stworzony przez Williama S. Burroughsa – przedstawiciela ruchu Beat Generation - w 1959r. w Tangerze. Jak się okazało ów pozycja książkowa to wręcz kanon tzw. Renesansu z San Francisco.

Gdybym miała opisać treść wyłącznie trzema wyrazami to byłyby one następujące: „gorszące wizje narkomana”. Tematyka książki oscyluje wokół wątków narkomanii, homoseksualizmu i nieuzasadnionej agresji. Dzieło podzielone jest na rozdziały, które stricte nie tworzą jednej konkretnej historii. Wszystkie są zatytułowane tak, by budzić skojarzenie z treścią w nim zawartą.  Autor nie stworzył żadnych logicznych ciągów przyczynowo-skutkowych w fabule. O ile w ogóle można stwierdzić obecność jakiejkolwiek spójnej fabuły. Motywy przypominają kalejdoskop, którego wątki czytelnik musi poukładać.

Burroughs zatarł w swojej książce granicę między jawą a snem, trzeźwością a odurzeniem, jednocześnie ukazał apokaliptyczne, dantejskie sceny.  Czytając, można poczuć się jak po spożyciu jakiegoś narkotyku. Jednakże w utworze zawiera się wiele refleksji o śmierci, życiu, uzależnieniu i roli człowieka w świecie. Nie zabrakło też czarnego humoru, który został okraszony niewybrednymi epitetami i slangowymi wyrażeniami, które sprawiły, że mimowolnie się uśmiałam.

„Nagi Lunch” to książka kultowa, niestandardowa. 200 słów to zbyt mało by ująć choćby cząstkę istoty utworu, a dodatkowo pomóc go zrozumieć…

Olga Samoraj, 1E

 

Data dodania: 2022-05-11 14:41:29
Data edycji: 2022-05-11 14:41:50
Ilość wyświetleń: 393

Nasi Partnerzy

„Idziesz przez świat i światu dajesz kształt przez Twoje czyny”

Stanisław Wyspiański, „Powrót Odysa””
Bądź z nami
Aktualności i informacje
Biuletynu Informacji Publicznej
Logo Facebook
Facebook
Biuletynu Informacji Publicznej