Nowy adres e-mail szkoły: lo47@eduwarszawa.pl

Czcionka:

A+A-

Kontrast:

XIII Dzielnicowy Konkurs Katyński

XIII Dzielnicowy Konkurs Katyński

Finał XIII Dzielnicowego Konkursu Katyńskiego „Polegli na nieludzkiej ziemi…”

 9 lutego 2017 r. odbyła się gala rozdania nagród XIII Dzielnicowego Konkursu Katyńskiego „Polegli na nieludzkiej ziemi…”. Do udziału w tegorocznej edycji zgłosiło się 12 placówek oświatowych (5 gimnazjów, 7 szkół ponadgimnazjalnych) z dzielnicy Praga – Południe:

 1. Gimnazjum z Oddziałami Integracyjnymi nr 22 im. gen. Piotra Szembeka

Opiekun p. Marta Krzyśków

 1. Gimnazjum z Oddziałami Dwujęzycznymi nr 25 im. Cz. Niemena

Opiekun p. Robert Szulc

 1. Gimnazjum nr 27 z Oddziałami Dwujęzycznymi im. Orląt Lwowskich

Opiekun p. Anna Cieplewicz

 1. Gimnazjum nr 28 im. gen. bryg. Franciszka Sznajdego

Opiekun p. Dorota Zielińska

 1. Gimnazjum nr 20

Opiekun p. Dorota Lizoń

 1. IV LO im. A. Mickiewicza

Opiekun p. Tadeusz Bąk, p. Krzysztof Nowicki

 1. LXXII LO im. gen. Jakuba Jasińskiego

Opiekun p. Urszula Michta

 1. ZS nr 12 im. Olimpijczyków Polskich
 2. Technikum Gastronomiczno-Hotelarskie nr 2 im. Prof. Stanisława Bergera

Opiekun p. Tomasz Ładziak

 1. Technikum Spożywczo-Gastronomiczne im. Jana Pawła II

Opiekun p. Katarzyna Polewczak-Beznosik

 1. XCIX LO z Oddziałami Dwujęzycznymi im. Z. Herberta

Opiekun p. Jacek Murawski, p. Jarosław Przybysławski

 1. XLVII LO im. St. Wyspiańskiego

Opiekun p. Małgorzata Grabowska-Przybysławska

W pierwszym etapie konkursu uczniowie wzięli udział w grze przestrzennej, która rozegrała się 3 grudnia 2016 r. na terenie XLVII L.O. im. Stanisława Wyspiańskiego. Do gry przystąpiło 41 drużyn 1-2 osobowych (78 osób), w tym 28 zespołów z gimnazjów (56 osób) i 13 drużyn ze szkół ponadgimnazjalnych (24 osób).

Drugi etap konkursu polegał na wykonaniu przez te same 1-2 osobowe zespoły pracy plastycznej składającej się z 5 obrazów/rysunków ukazujących różne aspekty życia codziennego (np. warunków zakwaterowania, warunków sanitarnych, życia kulturalnego, życia artystycznego itp.) polskich oficerów i podoficerów więzionych przez sowietów w obozach w Ostaszkowie, Kozielsku, Starobielsku w okresie 17 września 1939 – kwiecień 1940 r. Wszystkie przedstawione sceny miały dotyczyć jednego obozu i opierać się na materiale źródłowym z epoki.

Decyzją Jury konkursowego:

Nagrodę główną - wyjazd na XVI Pielgrzymkę Młodzieży do Katynia i Smoleńska - otrzymali następujący uczniowie:

 1. Zofia Szymborska i Marta Budziłowska z Gimnazjum z Oddziałami Dwujęzycznymi nr 25 im. Czesława Niemena (opiekun, p. Robert Szulc);
 2. Michał Paszko i Michał Sendek z IV Liceum Ogólnokształcącego im. Adama Mickiewicza (opiekun, p. Tadeusz Bąk).

Nagrodę rzeczową za zajęcie II miejsca otrzymali uczniowie:

 1. Alicja Piłat i Karolina Dąbrowska z Gimnazjum z Oddziałami Dwujęzycznymi nr 25 im. Czesława Niemena (opiekun, p. Robert Szulc);
 2. Marietta Orlińska i Mateusz Michalczyk z Technikum Spożywczo-Gastronomicznego im. Jana Pawła II (opiekun, p. Katarzyna Polewczak-Beznosik).

Nagrodę rzeczową za zajęcie III miejsca otrzymali uczniowie:

 1. Dagmara Cholewińska i Katarzyna Łapot z XCIX LO z Oddziałami Dwujęzycznymi im. Z. Herberta (opiekun, p. Jarosław Przybysławski).

Wyróżnienie za pracę plastyczną i nagrodę rzeczową (za wykazanie się dużą wiedzą historyczną, kreatywnością w ujęciu tematu oraz niezaprzeczalnym z talentem plastycznym) otrzymali uczniowie:

 1. Julia Tomczak i Paulina Chróścińska z Gimnazjum z Oddz. Integracyjnymi nr 22 im. gen. Piotra Szembeka (opiekun, p. Marta Krzyśków);
 2. Laura Opala i Klaudia Mazurkiewicz zTechnikum Gastronomiczno-Hotelarskiego nr 2 im. Prof. Stanisława Bergera (opiekun, p. Tomasz Ładziak).

Pozostali uczniowie otrzymali dyplomy za udział w konkursie.

Opiekunem laureatów, który został wyznaczony jako ten, który pojedzie na pielgrzymkę do Katynia i Smoleńska, jest p. Katarzyna Polewczak-Beznosik - jedyny spośród opiekunów zwycięskich drużyn, który nie był na pielgrzymce do Katynia w ramach Dzielnicowego Konkursu Katyńskiego. Zgodnie z Regulaminem: „z losowania wyłączone będą osoby, które brały już udział w pielgrzymce do Katynia […] w ostatnich 5 latach”.

Galę uświetnił spektakl literacko-muzyczny, którego motywem przewodnim były „rzeczy” - przedmioty zwykłe, osobiste, pozostawione na dworcu, podarowane bliskim przed podróżą, a które historia zmienia w niezwykle cenne, czasem jedyne pamiątki po ukochanym mężu, ojcu, bracie. Przedmioty wtedy już niepospolite, najdroższe, przywołujące wspomnienia, jakby zatrzymujące w czasie tragicznie zmarłych bliskich. Rzeczy - pamiątki, rzeczy – „świadkowie zbrodni”, wzbudzające, wyrażające uczucia, których nie da się oddać jedynie słowami.

Spektakl został przygotowany przez klasę 2E wraz z opiekunami, p. M. Grabowską-Przybysławską, p. Małgorzatą Serwatką oraz p. Joanną Pudzianowską.

Data dodania: 2021-07-25 12:42:13
Data edycji: 2021-07-25 12:46:15
Ilość wyświetleń: 191

Nasi Partnerzy

„Idziesz przez świat i światu dajesz kształt przez Twoje czyny”

Stanisław Wyspiański, „Powrót Odysa””
Bądź z nami
Aktualności i informacje
Biuletynu Informacji Publicznej