W tym roku 19 kwietnia odbyło się sympozjum poświęcone wpływom człowieka na środowisko i środowiska na zdrowie człowieka. Jak co roku projekt obejmował trzy moduły: prezentacje uczniowskie, spotkanie z ludźmi świata nauki i warsztaty - w tym roku laboratoria chemiczne i biologiczne.
Uczniowie przygotowali ciekawe prezentacje poświęcone wpływom naturalnego środowiska na zdrowie fizyczne i psychiczne człowieka. Pojawiły się aspekty nowych form terapeutycznych: hortiterapii, dogoterapii, leczenia klimatycznego. Bardzo ciekawe wystąpienie przygotowali uczniowie klas pierwszych dotyczące wpływu muzyki na pracę układu nerwowego.
Ilustracją tej części sympozjum było spotkanie z przedstawicielem Polskiego Związku Kynologicznego panem Arturem Traczewskim. Uczniowie mogli poznać cele i zasady hodowli psów. Zorganizowany został konkurs „Młodego prezentera”, w którym wzięli udział uczniowie wraz ze swoimi pieskami, które stały się maskotkami naszego projektu.
Sympozjum uświetnił wykład pana Piotra Sochy, profesora pediatrii i gastroenterologii w Klinice Gastroenterologii, Hepatologii, Zaburzeń Żywieniowych i Pediatrii oraz Zastępcą Dyrektora ds. Nauki w Instytucie Zdrowia, który przygotował wykład o skutkach i zapobieganiu otyłości u dzieci w Polsce i na Świecie.
Każdy z uczestników sympozjum wziął udział w warsztatach. Uczniowie klas pierwszych izolowali DNA z materiału biologicznego pod kierunkiem tegorocznych maturzystów. Uczniowie klasy drugiej i trzeciej wykonali badanie pH gleby, sorpcyjność gleby i oznaczanie zawartości azotanów w glebie oraz reakcje biuretowe i próby Trommera.
„Idziesz przez świat i światu dajesz kształt przez Twoje czyny”
04-010 Warszawa
Międzyborska 64/70